Palniki do kotłów

Palnik retortowy (żeliwny) II generacji

palnik_zeliwny_2_gen_1
palnik_zeliwny_2_gen

Palnik z podajnikiem ślimakowym II generacji jest rozwiązaniem pozwalającym na stosowanie szerokiej gamy paliw w postaci sypkiej o granulacji od 0 do 32mm. Paliwem podstawowym jest węgiel w granulacji 0-32mm (od miałów do groszków).

Palnik bez zmian konstrukcyjnych pracuje również bez zarzutu na bio-paliwach takich jak pelety i zrębki (wersja dodatkowa po zastosowaniu sytemu wodnego gaszenia STRAŻAK).

Konstrukcja nowej dyszy palnika i zastosowanie nowego sposobu podawania paliwa pozwala na stosowanie paliw tzw. trudnych, np. węgiel i miał z wysoką liczbą rogi (spiekalnością), które to lubią tworzyć w palenisku spieki. Do konstrukcji podajnika wykorzystano żeliwo, natomiast ślimak wykonany jest z żeliwa
sferoidalnego. Zastosowanie żeliwa sferoidalnego znacząco wpływa na zwiększenie odporności na korozję zmęczeniową, chemiczną i elektrochemiczną , co przekłada się na dłuższą żywotność palnika. Ma to ogromne znaczenie przy użytkowaniu miału, który nie występuje w stanie suchym (pamiętajmy, że węgiel zawiera siarkę, która z wilgocią zwiększa korozję). Zastosowanie żeliwa wpływa na zmniejszenie głośności pracy podajnika i wykazuje mniejszą tendencję do przekazywania drgań na pozostałe elementy kotła. Żeliwo
jest niewrażliwe na deformacje spowodowane temperaturą, co ma znaczenie w przypadku obniżenia poziomu palenia w palenisku co powoduje nadmierne nagrzewanie ślimaka.

Palniki żeliwne na paliwa stałe zadebiutowały na rynku w 2005 roku i do chwili obecnej na rynku bezawaryjnie pracuje kilkadziesiąt tysięcy palników. Bezawaryjność i uniwersalność tego typu palników sprawia że zainteresowanie nimi ciągle rośnie o czym świadczy stały wzrost popytu na produkty wyposażone w palniki żeliwne II generacji.

Zakres mocy:
– Kotły SKP: 14 – 75 kW
– Kocioł SKP 3D: 14 – 36 kW

Palnik rynnowy III generacji

palnik_rynnowy_3_gen

Kotły z palnikiem rynnowym III generacji są wyposażone w elementy zwiększające bezpieczeństwo pracy, w tym system ?strażak? zabezpieczający przed przedostaniem się ognia do zasobnika paliwa. Palnik ten pozwala na spalanie niektórych bio-paliw, takich jak: pellet, pestki wiśni, łupki gryki, wytłoczki rzepaku, a także węgla kamiennego sortymentu ekogroszek, oraz mieszanki ekogoszku-miału 50/50.

Zakres mocy: 14 – 25 kW

Podajnik ślimakowy Pancerpol

podajnik_pancerpol

Podajniki z serii standard pozwalają na efektywne spalanie paliwa. Podajniki ślimakowe PANCERPOL to, jakość oraz unikatowe, innowacyjne rozwiązania niespotykane u innych producentów. Palniki typu ?standard? wyróżnia bardzo cicha praca podajnika, oraz wysoka sprawność spalania ekogroszku.

Zakres mocy: 14 – 300 kW